Q22 · 2023 · Paper 1Simple familiar3 marks
QUESTION 22 (3 marks)
Particles move at a rate of 1.3 × 106 times per second around a circular particle accelerator with a radius of 35 m. Calculate the average speed of the particles. Show your working.
WORKED SOLUTION
3 marksQCAA guide · typeset solution
ANSWER
See worked solution below.
Worked solution
Sample response The
C =2nr=2Xm X35 219.91 m * re
SF
f= i ig
T pr
2:
ey = = 219.91 x 1.3 x 106 = 2.86 x 10® ms? n
T * ce
Average speed = 2.9 x 10° ms“ (to two significant figures) ia)
e recognises the scenario relates to average
speed of objects in uniform circular motion
[1 mark]
• provides appropriate mathematical reasoning
[1 mark]
e calculates the average speed of the particles
[1 mark]
One QCAA sample method typeset for web; criterion wording is adapted from the official marking guide.
How many marks did you earn?
Compare your working with the guide above.