Physics — Question 15
QCAA 2020, Paper 1 · 1 mark
Q15 · 2020 · Paper 1Simple familiar1 mark
QUESTION 15
Calculate the orbital period of a satellite travelling on a 3.00×108m radius orbit around the Earth. (A)1.44×10−2 hours (B)4.54×102 hours (C)1.64×106 hours (D)7.44×108 hours WORKED SOLUTION
Answer B
1 markWorked solution
Using T=2πr3/(GME) with r=3.00×108 m gives T≈1.64×106 s =4.54×102 h. Option B. Worked explanation by QCE Vault; correct option verified against the QCAA answer key.