Vectors and matrices — Question 6
QCAA 2022, Paper 2 · 1 mark
Q6 · 2022 · Technology-activeSimple familiar1 mark
QUESTION 6
A 4 kg object moves in a straight line over time, t (s), where 0≤t≤5 with velocity v=9+8t−t2 (m s−1). Determine the momentum of the object when t=3. (A)24 kg m s−1 (B)27 kg m s−1 (C)96 kg m s−1 (D)100 kg m s−1 WORKED SOLUTION
Answer C
1 markWorked solution
At t=3, v=9+8(3)−32=24ms−1. Momentum is p=mv=4(24)=96kgms−1. Worked explanation by QCE Vault; correct option verified against the QCAA answer key.
View the full QCAA marking guide