Gravity and motion — Question 136
Original QCE Vault practice · 8 marks
Q136 · Practice questionComplex unfamiliar8 marks
QUESTION 136 (8 marks)
A moon of radius 1.74×106m and mass 7.35×1022kg has a research satellite in a circular orbit 100km above its surface. 
a)Calculate the gravitational field strength at the satellite.
[2 marks] b)Calculate the orbital speed.
[2 marks] c)Calculate the orbital period.
[2 marks] d)Determine the specific mechanical energy (energy per unit satellite mass) of the circular orbit.
[2 marks] WORKED SOLUTION
Practice marking scheme
8 marksANSWERFor a circular orbit, epsilon=−2rGM=−2(1.84×106)6.674×10−11)(7.35×1022=−1.33×106Jkg−1. Worked solution
Part (a): r=1.84×106m. g=r2GM=(1.84×106)26.674×10−11)(7.35×1022=1.45ms−2. Part (b): v=rGM=1.63×103ms−1. Part (c): T=v2πr=7.09×103s=1.97h. Part (d): For a circular orbit, epsilon=−2rGM=−2(1.84×106)6.674×10−11)(7.35×1022=−1.33×106Jkg−1. Part (a): completes the requested reasoning and obtains a correct result.
[2 marks]Part (b): completes the requested reasoning and obtains a correct result.
[2 marks]Part (c): completes the requested reasoning and obtains a correct result.
[2 marks]Part (d): completes the requested reasoning and obtains a correct result.
[2 marks]Practice question aligned to the current QCAA syllabus; review the worked solution and marking criteria.
View the QCAA syllabusHow many marks did you earn?Compare your working with the guide above.