Special relativity — Question 214
Original QCE Vault practice · 1 mark
Q214 · Practice questionSimple familiar1 mark
QUESTION 214
A system releases energy corresponding to a decrease in its rest mass of 2.00mg. Use c=3.00×108ms−1. What energy is released? (A)1.80×1011J (B)1.80×108J (C)6.00×102J (D)6.00×105J WORKED SOLUTION
Answer A
1 markANSWERA. 1.80×1011J Worked solution
2.00mg=2.00×10−6kg. Thus E=Δmc2=(2.00×10−6)(3.00×108)2=1.80×1011J. Equivalent physically justified methods and consistent equivalent units accepted.
Displayed decimals are model answers; accept appropriate significant figures and consistent rounding from stated constants.
Practice question aligned to the current QCAA syllabus; review the worked solution and marking criteria.
View the QCAA syllabus