Q9 · 2020 · Technology-activeSimple familiar1 markMark as seenQUESTION 9The displacement of a particle (in metres) at time ttt (in seconds) is represented by the function s(t)=tln(t)−t,0<t<4.s(t)=t\ln(t)-t,\quad 0<t<4.s(t)=tln(t)−t,0<t<4. Determine the approximate acceleration of the particle at time t=3t=3t=3.(A)0.66 m s−20.66\;\mathrm{m\,s^{-2}}0.66ms−2(B)0.33 m s−20.33\;\mathrm{m\,s^{-2}}0.33ms−2(C)−0.33 m s−2-0.33\;\mathrm{m\,s^{-2}}−0.33ms−2(D)−0.66 m s−2-0.66\;\mathrm{m\,s^{-2}}−0.66ms−2ABCDCheck answerQuestion linkReveal worked solutionOriginal paperWORKED SOLUTIONAnswer B1 markANSWERBWorked solutionv(t)=s′(t)=lntv(t)=s'(t)=\ln tv(t)=s′(t)=lnt and a(t)=1/ta(t)=1/ta(t)=1/t, so a(3)=1/3≈0.33 m s−2a(3)=1/3\approx0.33\;\mathrm{m\,s^{-2}}a(3)=1/3≈0.33ms−2. Hence B.Selects option B.[1 mark]Worked explanation by QCE Vault; correct option verified against the QCAA answer key.View the full QCAA marking guide